top of page

Teknomatik Mühendislik


1991 yılında extruder imalatı ve plastik sektörüne asgari 15 yıl hizmet etmiş profesyonel bir kadro tarafından kurulmuştur. 

Başlangıçta 30m2 lik bir büroda çalışmaya başlanılmış ve piyasadaki farklı tip extruder hatları ve enjeksiyon makinalarına teknik servis hizmeti ve bunun yanında sektördeki farklı firmalara danışmanlık hizmetleri verilmeye başlanmıştır.

 

1992 yılında sektörden gelen yoğun talep üzerine, extruder hatları ve enjeksiyon makinaları teknik servis hizmeti yanısıra yardımcı makina ekipmanları imalatına başlamak üzere 400m2 lik bir atölyeye taşınılmış ve ilk başta çekici,testere,kafa kalıp ve 30mm küçük tek burgulu extruder imalatı başlamıştır.

1993 yılında imalat programı genişletilerek 30mm extruderin yanısıra 45-60 ve 80mm burgu çaplı tek burgulu extruderler ve çekici, kalibre masası, testere, atıcı gibi bunların detay ünitelerinin imalatına başlanmıştır. 

 

1993 yılında büyüme hızına paralel olarak yeni bir atölye daha ilave edilerek imalat atölyemiz 600m2’ye büyütülmüştür, aynı yıl içersinde ilk extruder ihracaatımız K.Amerika’ya gerçekleştirilmiştir.

 

1994 yılında çift burgulu extruder imalatına geçiş için gerekli makina yatırımı gerçekleştirilmiş ve ilk çift burgulu deneme extruderi kendi bünyemizde yapılan silindir burgu ile deneme üretimine başlamıştır.

 

1995 yılında hem iç piyasaya hemde yurt dışına gerek tek burgulu extruder gerekse çift burgulu extruder ve komple extruder hattı satışları başlamıştır.

 

1996 yılına gelindiğinde extruder ve komple hat ihracaatı yapılan ülkeler arasına Almanya, İtalya Avusturya, İspanya,Fransa gibi plastik sektöründe lider ülkelere ve İran,Azerbaycan Özbekistan, Suriye gibi komşu ülkeler dahil olmuştur. 

Yine bu yıl içersinde 106mm çift burgulu extruder üretilerek sektörün en yüksek kapasiteli extruder imalatçısı olunmuştur.

 

1997 yılında standart extruder hatları üretimi yanı sıra daha çok özel proje bazında daha teknik ağırlıklı makina üretimine yönelinmiş ve bazı Avrupa firmalarının göndermiş olduğu resimlere uygun özel makina imalatları yapılarak ihracaata devam edilmiştir.

Yine bu dönemde tekstil sektörü için özel extruder imalatı başlatılmıştır.

 

1997 yılında uzak doğuya ilk extruder ihracaatı gerçekleştirilmiştir. 

1997 yılında ilk kez Milano fuarına bir italyan firması ile birlikte katılınmış ve çift burgulu extruderimiz dünya pazarına tanıtılmıştır.

 

1998 yılında artan extruder ihtiyacını karşılamak amacı ile çalışma alanı biraz daha büyütülerek 1000m2 lik toplam alana ulaşılmıştır.

46mm burgu çaplı çift burgulu extruder üretilerek daha önce en büyük kapasiteyi temsil ederken bu defada en küçük kapasiteli çift burgulu extruder imalatçısı ünvanını da almıştır.

 

1999 yılında 500kg saat kapasiteli 106mm çift burgulu pvc granül extruderi imalatı gerçekleştirildi.

Tekstil makinaları için yapmış olduğumuz extruderlerde ihraç edilmeye başlandı.

 

2000 yılında özellikle tekstil extruderlerinde artan talebi karşılamak için 2000m2 alana sahip yeni ve daha geniş bir işyerine taşındık.

Yine bu yıl içersinde ilk kez özel maksat için tasarlanmış enjeksiyon makinası yapılmıştır. Bu sayede 350 ton kapama gücü ile 5kg lık bir parçayı basmak mümkün olmuştur.

 

2001 yılında AR-GE faaliyetlerine başlanmış olup özel proje çalışmalarımız üniversitelerle işbirliği içersinde yürürlüğe konmuştur. 

 

2002 yılında yine bir ilke imza atılarak 26D boyunda 106mm çift burgu extruder ve 1m genişlikte profil hattı 600kg/h kapasite ile Türkiyede ilk defa imal edilmiştir.

 

2003 yılında Tekstil sektörü için PA ve PET ekstruder denemeleri yapıldı. 

 

2004 EPS re-cycle makinası geliştirilerek 300kg/h kapasite ve çift gaz atmalı (double venting) Ekstruder imalatı.

Mobilya sektörü için, 300 mm eninde kenarbant üretim hattı üretildi.

 

2005 İSTANBUL daki fabrika bina inşaatları başlatıldı. 

Yine Türkiye'de bir ilk olarak, 750 kg/h kapasiteli çift burgulu extruder imal edildi.

Ve yine ülkemizde ilk ve tek olarak 2400 mm genişlikte PVC levha hattı üretildi.

 

2006 Mobilya sektörü için kenar bant üretim hatları geliştirilerek önce "in-line 3 renkli baskı ünitesi" devreye alındı. Daha sonra aynı sektör için, 500 mm ve 800 mm genişlikte kenar bant levha hatları üretildi.

 

2007 Geri dönüşüm(re-cycle) hatlarının imalatına başlandı ve ihraç edildi. Aynı yıl içerisinde mobilya sektörü için üretilen levha hatlarının genişliği 1 metreye artırıldı. 

 

2008 Her yıl bir yenilikle imalat programındaki makina çeşitliliğini artırmayı hedeflemiş olan firmamız, bu seferde kendi tasarımı olan çift çıkışlı,yüksek hızlı,ikiz pencere profil hatlarını üretmeye başlamıştır.

 

2009 Geri dönüşümde kazanmış olduğumuz tecrübelerimizi kullanarak, yine Türkiye'de ve Avrupa'da bir ilk olan 250 kg/h kapasiteli,hava soğutmalı granül hattı üretilerek ihraç edilmiştir. Bu sayede, içerisinde yüksek oranda selüloz bulunan plastik atıkları endüstriye kazandırma imkanı sağlanmıştır. 

 

2010 Arge faaliyetlerini ara vermeden devam ettiren şirketimiz, mühendislik çalışmalarına bu kez de "Çevreye Duyarlı Plastik" lerin üretilmesi için gerekli olan makina tasarımlarıyla devam etmektedir. Bu konudaki geliştirmelerimiz devam etmektedir. Sonuçlar alındıkça, değerli müşterilerimizle paylaşılacaktır.

Hedefimiz bugüne kadar Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Fransa, Endenozya, İspanya, İtalya, İran, Meksika, Rusya, Ukrayna ve Suriye gibi ülkelere gerçekleştirilen satışlarımızı tüm dünyaya ülkelerine ulaştırabilmektir. 

I'm a title. Click here to add your own text and edit me.

bottom of page